TXLN 080-313M3
- Mfr.Part #
- TXLN 080-313M3
- Manufacturer
- TRACO Power
- Description
- AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 115W
- Stock
- 111
- Manufacturer :
- TRACO Power
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CB, CE, cURus
- Current - Output 1 :
- 8 A
- Current - Output 2 :
- 3.5 A
- Current - Output 3 :
- 1.5 A
- Current - Output 4 :
- Current - Output 5 :
- Current - Output 6 :
- Efficiency :
- 82%
- Features :
- Adjustable Output, Universal Input
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Outputs :
- 3
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 70°C (With Derating)
- Power (Watts) :
- 115W
- Product Status :
- Active
- Standard Number :
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 88 ~ 264 VAC, 125 ~ 375 VDC
- Voltage - Isolation :
- 3 kV
- Voltage - Output 1 :
- 5V
- Voltage - Output 2 :
- 15V
- Voltage - Output 3 :
- -15V
- Voltage - Output 4 :
- Voltage - Output 5 :
- Voltage - Output 6 :
- Datasheets
- TXLN 080-313M3
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| TXLN 018-103 | TRACO Power | 15 | AC/DC CONVERTER 3.3V 10W |
| TXLN 018-105 | TRACO Power | 37 | AC/DC CONVERTER 5V 15W |
| TXLN 018-112 | TRACO Power | 166 | AC/DC CONVERTER 12V 18W |
| TXLN 018-115 | TRACO Power | 28 | AC/DC CONVERTER 15V 18W |
| TXLN 018-124 | TRACO Power | 83 | AC/DC CONVERTER 24V 18W |
| TXLN 025-103 | TRACO Power | 16 | AC/DC CONVERTER 3.3V 20W |
| TXLN 025-105 | TRACO Power | 35,000 | AC/DC CONVERTER 5V 25W |
| TXLN 025-112 | TRACO Power | 42 | AC/DC CONVERTER 12V 25W |
| TXLN 025-115 | TRACO Power | 17 | AC/DC CONVERTER 15V 25W |
| TXLN 025-124 | TRACO Power | 85 | AC/DC CONVERTER 24V 26W |
| TXLN 025-148 | TRACO Power | 9 | AC/DC CONVERTER 48V 27W |
| TXLN 035-103 | TRACO Power | 10 | AC/DC CONVERTER 3.3V 30W |
| TXLN 035-105 | TRACO Power | 29 | AC/DC CONVERTER 5V 35W |
| TXLN 035-112 | TRACO Power | 9 | AC/DC CONVERTER 12V 36W |
| TXLN 035-115 | TRACO Power | 16 | AC/DC CONVERTER 15V 36W |